Jak wybrać filtr do akwarium?

Akwarystyka

Akwarystyka, to jedno z najczęściej uprawianych hobby. Jest tak popularna ze względu na to, że niskim kosztem możemy stworzyć w domu coś pięknego. Jadnak warto pamiętać, że mamy do czynienia z żywymi stworzeniami i zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Filtry wewnętrzne czy zewnętrzne, to element bez którego nie da się obejść.

Ryby potrzebują dobrze natlenionej wody by komfortowe żyć, dlatego  ważnym elementem każdego akwarium jest filtr. Odpowiada on za napowietrzenie i oczyszczenie wody. Dba także o wygląd akwarium.

Rynek przepełniony jest wszelkiego rodzaju akcesoriami do akwarium, dlatego warto postępować według kilku punktów, aby zakup filtra był dla nas łatwiejszy.

  • Filtr powinniśmy dobrać do wielkości akwarium. Zbyt duży lub zbyt mały filtr nie spełni swojej roli prawidłowo.
  • Filtr powinien być odpowiedni dla gatunków roślin i zwierząt, które hodujemy.
  • Sprzęt powinien działać cicho, aby nie zakłócać spokoju.
  • Filtr musi być bezpieczny. Kontakt z wodą i prądem jednocześnie może być tragiczny w skutkach, jeśli filtr nie będzie odpowiednio przystosowany.

Filtry wewnętrzne

Najczęściej wybierane i jednocześnie najtańsze to filtry wewnętrzne. Umieszcza się je najczęściej na jednej ze ścian akwarium i jest częściowo zanurzony w wodzie. Zapewniają one dokładną filtrację i  oczyszczanie wody, a także napowietrzają ją. Filtry wewnętrzne mają jedną wadę,  są widoczne w akwarium. Jeśli chcemy aby nasze akwarium było perfekcyjne to niestety filtr wewnętrzny może psuć całą koncepcję. Tego rodzaju filtry wymagają dość częstego mycia, ale ich wydajność jest wręcz zaskakująca. Filtr wewnętrzny doskonale sprawdzi się do małych i średnich akwariów.

Filtry powierzchniowe

Ten rodzaj filtrów  umieszcza się w górnej części akwarium, tak aby nie przeszkadzały w funkcjonowaniu innym urządzeniom.  Zapewniają doskonałą filtrację, są wydajne.

Filtry kaskadowe

Tego typu filtry umieszczamy na zewnętrznej ścianie akwarium. Dzięki temu, przy odpowiednim kamuflażu nie będzie w ogóle widoczny. Zapewniają doskonałą filtrację i oczyszczanie w małych i średnich akwariach, ze względu na małą powierzchnie. Filtry kaskadowe doskonale sprawdzą się w dużych akwariach, jako urządzenie pomocnicze.

Filtry kubełkowe

Są to filtry zewnętrzne, zapewniające doskonałą filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Filtry kubełkowe nadają się do każdego rozmiaru akwariów, jednak są nieco trudniejsze w obsłudze i należy je odpowiednio dobrać do akwarium.

Nie ważne czy wybierzemy filtr wewnętrzny czy zewnętrzny, powinien być bezpieczny. Dbajmy o komfort życia naszych zwierząt wodnych i wybierajmy sprawdzone produkty, a będziemy mieli pewność, że posłużą na lata.